Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1,168
· Najnowszy użytkownik: beatka

Historia cz. 1

HISTORIA OSP BUTRYNY

HISTORIA OSP BUTRYNY

                1905

W tymże roku na potrzeby Straży Pożarnej w Butrynach przekazano budynek murowany z przeznaczeniem na strażnicę i od tego momentu datuje się powstanie Straży Pożarnej w miejscowości. Zapis o powyższym wydarzeniu można znaleźć w niemieckojęzycznym opracowaniu, do którego udało się dotrzeć, o jednostkach straży pożarnej na terenie Prus.

1939

Do 1939 roku Butryny były wsią niemałą, z relacji ówczesnych mieszkańców wynika, że: w miejscowości była gospoda, dwa sklepy kolonialne, sklep tekstylno – obuwniczy, sklep żelazny, motoryzacyjny, dwie stacje benzynowe, drogeria. We wsi był krawiec, szewc, bednarz, kołodziej, trzech kowali, rymarz, dwóch rzeźników, dwie stolarnie. Poza tym był lekarz, dentysta, akuszerka, urząd gminy, dwóch żandarmów, poczta. Działał tartak i młyn z silnikami parowym i spalinowym, skup zboża oraz sprzedaż materiałów opałowych. I co ważne była też Straż Pożarna, która rozpoczęła swoją działalność w 1905r. Kto w tym czasie dowodził jednostką nie wiadomo. Zagrożenie pożarowe w tym okresie było dość duże, większość budynków szczególnie gospodarczych była drewniana.

1939-1945

W latach wojennych 1939-1945 oficjalnie straż nie działała, jednak jej członkowie posiadali w domach min. umundurowanie. Z opowieści nieżyjącego już strażaka Pawła Wieczorka, o czym opowiadał swojemu synowi obecnemu strażakowi Edmundowi, strażacy musieli ukrywać swoją przynależność do tej organizacji, ponieważ wkraczająca armia radziecka traktowała ich jak wroga i strażacy byli zagrożeni rozstrzelaniem.

1946

W tym czasie jak wynika z pisma okólnego Ministerstwa Ziem Odzyskanych z dnia 31 października 1946, zawierającym wykaz powiatów na obszarze Ziem Odzyskanych, Butryny wymienione są, jako gmina wiejska w powiecie olsztyńskim. Brak jest jednak danych na temat Straży Pożarnej.

1949

Od 1949 roku jak wynika z informacji zasięgniętych w KM PSP w Olsztynie i z rozmowy z byłym Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnej w Olsztynie Stanisławem Mikulakiem ponownie rozpoczęła działalność OSP w Butrynach. Nie była to w tamtym okresie jednostka zbyt prężna, miała lata słabości, ale działała.

1953

Ze sprawozdania z działalności Prezydium GRN w Butrynach za rok 1953 dowiadujemy się m.in., że oprócz szkół, przedszkoli i świetlic działały 3 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w tym w Butrynach.

Jednym z obowiązków Straży był nadzór nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym w gospodarstwach. Strażacy sprawdzali, czy w każdym domu strych jest uprzątnięty, czy kominy są otynkowane, czy stoi wiadro z piaskiem. W obejściu musiał znajdować się także bosak i miotła z gałęzi owinięta szmatami. Po wojnie strażacy dysponowali ręczną pompą.

 

W latach pięćdziesiątych na terenie obecnej gminy Purda powstało 10 jednostek OSP.  W 2006 r. pozostały 4 w Purdzie, Butrynach, Klebarku Wlk. i Nowej Wsi. Pozostałe zlikwidowano w latach 1989 r. do 1994 r. (Bałdy, Klewki, Trękusek, Giławy, Kaborno, Zgniłocha).

 

W początkowych latach po wojnie do pożarów jeżdżono wozami konnymi, w latach 60-dziesiątych zaczęto wprowadzać sprzęt zmotoryzowany.

 

 

1956

W posiadaniu OSP znajduje się kopia legitymacji strażaka, wydana w tym roku, na nazwisko Paweł Wieczorek.

 

 

 

 

1957

W roku 1957 r. jednostka OSP została ponownie reaktywowana i motywowana do sprawniejszego działania min. przez ówczesnego Komendanta Wojewódzkiego PSP Stanisława Mikulaka. Zakupiono do niej min. motopompę. Jak wynika z relacji p. Mikulaka był problem z odbiorem sprzętu z uwagi na to, że nikt z jednostki w Butrynach się po nią nie zgłosił.

W latach powojennych w Butrynach powołano najpierw Gminę a następnie Gromadzką Radę Narodową. Pierwsza sesja Gromadzkiej Rady Narodowej odbyła się 22 grudnia 1954 roku. Na sesji wybrano Prezydium, którego przewodniczącym został Jerzy Piontek, a zastępcą Bernard Hermański. W dokumentacji GRN oraz OSP z lat 50-tych i 60-tych pojawia się, jako Prezes OSP w Butrynach Jerzy Piontek, oraz Kopowski, jako naczelnik.

 

1960

Z roku 1960 w posiadaniu jednostki znajduje się kopia legitymacji strażaka wydana na nazwisko Paweł Wieczorek.

1964

W sprawozdaniu z wykonania planu gospodarczego gromady Butryny za rok 1964 wynika, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała w styczniu tegoż roku wóz bojowy Star 25 oraz nową motopompę M-800, przeprowadzono remont kapitalny remizy strażackiej. Z przydziałem wozu bojowego nie było łatwo ponieważ OSP w Zgniłosze była w tym czasie lepiej przygotowana do działania ale ostatecznie pojazd trafił do Butryn

 

W dniu 21 czerwca w Olsztynie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których drużyna seniorów OSP zajęła VI miejsce.

 

1966

W posiadaniu jednostki znajduje się kopia świadectwa ukończenia szkolenia pożarniczego przez Halinę Mech, co świadczy o przynależności do straży w tamtym okresie kobiet. Pani Halina ukończyła szkolenie z oceną bardzo dobrą.Następna Strona Historii
Wygenerowano w sekund: 0.66
269,903 Unikalnych wizyt